לשרותכם: 50 20 649 (03) 

מיתוג עסקים ועיצוב תדמיתי 

הפקות  דפוס איכותיות

ייעוץ והדרכה לחברות

ייצוג תערוכות בינ"ל בישראל

שב תנוח...    

יוני הפקות פרסומיות (י.א.) בע"מ  Yoni Productions Ltd


...ותן למקצוענים ביוני הפקות פרסומיות לעשות את העבודה עבורך
  

יש כמה דרכים להיות איתנו בקשר:Be in touch

מושגי יסוד בדפוס
במאמר זה ננסה לעבור על כמה מושגי יסוד בדפוס. קריאה מהנה.
 
 


שיטות צבע
CMYK
- ארבעת צבעי היסוד המשמשים להדפסה בצבע מלא (פרוצס) בתהליך דפוס האופסט (ראה בהמשך)
C - כחול; M - מג'נטה ; Y - צהוב; K - שחור.

בתהליך דפוס האופסט מכינים לכל צבע לוח נפרד. ההדפסה בארבעת הלוחות יחד נותנת לנו אינספור צבעים אותם אני מכירים מכל דבר דפוס צבעוני.

צבעי הדפוס הינם שקופים, כך שהדפסת צבע על צבע יוצרת צבע חדש.

RGB - שיטת צבע המרכיבה את שלל הצבעים משלושה צבעי יסוד (אדום, ירוק וכחול). בשיטה זו עובדים מסכי מחשב, מקרנים ומסכי טלויזיה.

העובדה שמסך המחשב אינו עובד בשיטת צבע זהה לדפוס, יוצרת פער בין מה שנראה על המסך לבין מה שנראה בהדפסה בפועל.

ע"מ להתרשם מהצבע שיתקבל בפועל בדפוס מומלץ להפיק תדפיס אייריס (ראה להלן).

מידע נוסף 


שיטות דפוס
ישנן כמה שיטות דפוס מקובלות. מפיק דפוס מנוסה, יתאים עבורך את שיטת ההדפסה למוצר הסופי המבוקש.
להלן השיטות השכיחות, השימושים המקובלים בכל אחת מהן, המגבלות והיתרונות.

אופסט שטוח - שיטת הדפוס השכיחה והמקובלת. ההדפסה נעשית על ידי לוחות אלומיניום המעבירים צבע לגלילים ומהם לנייר. הנייר נכנס כגיליון לבן ויוצא מהצד השני כגיליון מודפס.
מכונות האופסט מוגדרות עפ"י שני פרמטרים עיקריים. גודל - גיליון, חצי גיליון, רבע גיליון ושמינית (לטפסים בלבד). מספר הצבעים - מכונת צבע אחד, שני צבעים, ארבעה צבעים (פרוצס), חמישה צבעים (פרוצס + צבע חמישי מיוחד, למשל זהב או כסף או לקה) ושמונה צבעים (הדפסה של  פרוצס מלא על שני צידי הדף בו זמנית. מפיק דפוס מנוסה יתאים את סוג המכונה לסוג העבודה על מנת לקבל תוצאה מיטבית.
מכונות הדפוס החדישות מדויקות ומהירות מאד ומדפיסות במהירות של 11,000 - 6,000 גיליונות בשעה.
ראה גם בויקיפדיה (אנגלית) ובעברית

אופסט רוטציה - מכונות ענק, המדפיסות על גלילי נייר מיוחדים במקום על גיליונות בודדים. ההדפסה מהירה מאד (עד 30,000 גיליונות בשעה) והגיליון יוצא מהמכונה מקופל לעמודים (קונטרס) מה שחוסך זמן בתהליך הכריכה. היתרון - מהירות וחסכון בזמן. מתאים לעבודות גדולות (כמו עיתונים, חוברות בכמויות של מעל 50000 וכד'). החיסרון - איכות הדפסה פחותה מהדפסה שטוחה.

דפוס דיגיטלי - כינוי לכל ההדפסות הנעשות ישירות על החומר הסופי ללא לוח. במכונות דפוס דיגיטלי ניתן להדפיס בצבע על דפים בודדים עד לגודל של כ 44*33 ס"מ, מצד אחד או משני צידי הדף. כמו כן ניתן להדפיס על שקפים ומדבקות.
המדפסות הדיגיטליות הן תשובה טובה ואיכותית להדפסות בכמויות קטנות (עד 100 עותקים) או לעבודות הדורשות מוצר מיידי. איכותן נופלת במקצת מהאופסט. מפיק הדפוס שלך יידע לייעץ לך מה השיטה האופטימלית להפקה המחוצה לך.
יש מכונות דיגיטליות  להדפסה על גלילים (פלוטר) המאפשרות הדפסה מרוחב של מטר ועד לרוחב של 10 מטר ובאורך בלתי מוגבל. מכונות אלו מדפיסות על מיגוון שוגי חומרים כגון: שמשונית, בדים מסוגים שונים, מדבקות, נייר ועוד. הדפסות אלו מתאימות לייצור דגלים, באנרים לאירועים, רול אפ, מתקני טראס, ועוד. והם הפתרון היחיד לייצור דברים אלה.

דפוס משי - שיטה להדפסה על כל חומר בצבעים אטומים. ההדפסה נעשית על ידי מריחת צבע (או לקה) בלחץ על רשת עליה מצויה הגרפיקה המודפסת. בשיטה זו מדפיסים תיקים מבד או פלסטיק, מוצרי פרסום שטוחים, חולצות טריקו וכיוב'.
יש כיום אפשרות להדפסה דיגיטלית איכותית, מדויקת ומהירה על מוצרים שטוחים ובעלי נפח מכל חומר שהוא (אבן, עץ, זכוכית וכד'), במקום דפוס משי.

דפוס טמפון - הדפסת בשיטת דפוס המשי על מוצרים לא שטוחים - בעיקר מוצרי פרסום וכן פאנלים למכשירים. ההדפסה מתאימה עצמה לצורת החפץ (כדור, עט, שעון וכד').

שלבי בדיקה בדרך להדפסה
בתום עבודת העיצוב והעימוד, מכשנסתיימו כל ההגהות והתיקונים יש להכין את הקובץ לדפוס.
סגירת קובץ - המרת הקובץ מהתוכנה שבה נעשה לקובץ הדפסה  כל הקבצים הנשלחים להדפסה מומרים לקבצי PDF באיכות דפוס (PRESS). ה PDF מבית ACROBAT, הינו הממשק השכיח ביותר בדו-שיח שבין הסטודיו לדפוס. בתהליך ההגהות ניתן לסגור קובץ ל PDF באיכות נמוכה, על מנת שיהיה קל יותר וניתן להעבירו במייל במהירות. מפיק הדפוס חייב לבדוק שהקובץ שקיבל להדפסה הינו באיכות גבוהה, שאם לא כן תוצאת ההדפסה תהיה בלתי ראויה.
ניתן להוריד ולהתקין במחשב בחינם תוכנה לקריאת קבצי PDF. אם אין ברשותך תוכנה כזו הינך מוזמן להורידה בלינק הבא: http://get.adobe.com/reader/
קובץ PDF נקרא קובץ סגור, להבדיל מקובץ מתוכנה גרפית שנקרא קובץ פתוח, ועליו ניתן לבצע שינויים ותיקונים, ע"י כל מי שיש לו את התוכנה המתאימה ואת כל הפונטים (גופנים) שהשתמש בהם המעצב הגרפי.

לפני ההדפסה, יקפיד מפיק הדפוס להביא ללקוח העתק שמש ואייריס. אין להכנס להדפסה מבלי שאושרו העתקי השמש והאייריסים.
העתק השמש - הדפסה צבעונית באיכות בינונית, מקופלת וחתוכה לגודל המוצר הסופי. העתק השמש חייב להבדק הן על ידי הלקוח והן על ידי המפיק. הלקוח יבדוק כל עמוד ועמוד ויוודא שהתכנים המופיעים בו, נכונים, מלאים וסופיים. המפיק יבדוק בהעתקי השמש - סדר עמודים, מיקום כותרות ומספרי עמוד, חיתוך, גודל וכיוב'.
אייריס - זהו תדפיס צבע איכותי אשר אמור לתת לדפס אינדיקציה מדויקת לגבי הצבעוניות הנדרשת בעבודה המודפסת. האייריס חייב להבדק על ידי הלקוח והסטודיו המבצע ולקבל את אישורם. אל תוותר ואל תחסוך באייריסים, למרות עלותם היקרה יחסית!
הן האייריסים והן העתקי השמש חייבים להמסר לדפוס לקראת ההדפסה, והם משמשים לבדיקה סופית של ההדפסה.


גימורים והשבחות
בגמר ההדפסה ניתן להשביח את הנראות של הנייר המודפס בכמה דרכים.

לקה מים - לכיסוי כל גיליון ההדפסה בשלב ההדפסה, במכונות שיש בהן יחידה ללקה כזו. יש לקה מים בברק מט, חצי מט ומבריק. מומלץ להוסיף לקה מים בכל מקרה שבגיליון יש שטחים גדולים של צבע שעשויים ללכלך את העבודה בשלב הכריכה.

לקה UV סלקטיבית - לקה עבה ומבריקה מאד "המקפיצה" אלמנטים מסוימים מתוך ההדפסה. נעשית במכונות דפוס משי.

למינציה - כיסוי הנייר בשכבה פולימרית, מט או מבריק המקנה לעבודה יוקרה וסגנון. חייבים לעשות למינציה בכל מקרה שיש שטחי צבע המקבלים קיפול לאחר הדפסה (פולדרים, כריכות לספרים וכד'). אל תחסוך את עלות הלמינציה ומנע פיצוצים בנייר. כמפיקים אנחנו עומדים בתוקף על ציפוי בלמינציה חד או דו צדדית בכל מקרה של חשש לפגיעה חזותית במוצר הסופי!

שטנצים - סכין צורנית החותכת בנייר ומסמנת פסי קיפול (ביגים) על מנת לקבל מוצר דו (פולדר למשל) או תלת מימדי קופסאות ומארזים). לכל עבודה יש לתכנו מראש את השטנץ המבוקש עפ"י העיצוב וליצרו במיוחד. השימוש בשטנץ הינו רב פעמי בייצור עתידי של אותו מוצר. לפני אישור להכנת שטנץ דרוש ממפיק הדפוס שלך לקבל מודל מדויק של המוצר הסופי! לאחר "דפיקת השטנץ" יש לעיתים צורך לבצע הדבקות מקצועיות לקבלת המוצר הסופי.

הטבעות ופויל - אלו גימורים הנעשים לאחר השבחה ולפני השטנץ במטרה להקנות למוצר הסופי ייחוד ויוקרה. הטבעות יוצרות צורה מסוימת בנייר ע"י לחיצת גלופה אל הנייר (למשל הבלטת לוגו או מוצר מסוים). פויל - זו הורדת שכבה מתכתית בד"כ (זהב או כסף) בלחיצה בחום על משטח הנייר.
ניתן לשלב כמה גימורים בעבודה אחת - תלוי בדרישות מהמוצר הסופי. התייעץ תמיד עם מפיק הדפוס שלך לגבי האפשרויות והעלויות.

נייר
יש אינספור סוגי נייר בשוק, ואנו ממליצים לכם להתייעץ מראש עם מפיק הדפוס שלכם, לראות דוגמאות של נייר ומוצרים סופיים ולקבל החלטות בהתאם.
נייר מוגדר עפ"י כמה פרמטרים: גודל בס"מ (לדוגמא: 70 על 100, או 64 על 90 וכיוב'); משקל מרחבי למ"ר (80 גרם, 170 גרם וכיוב'); החומר ממנו עשוי הנייר (נטול עץ, כרומו, ממוחזר וכיוב'), כיוןן הנייר (קצר או ארוך); גימור הנייר (מבריק, מט, מלוטש, הטבעות מים וכו'). יש חשיבות מכרעת בבחירת הנייר המתאים עפ"י סוג העבודה, איכות ההדפסה, הגימורים וכמובן המוצר הסופי.

 לגבי מידות ראה גם, וגם באתרים הבאים (1);    (2)